Kukurydza Ciekawostki
Ciekawostki

 

 


 

Kukurydza jest pożywna, ponieważ zawiera dużo skrobi i białka. Jest cennym źródłem witaminy A, witaminy C, oraz witamin z grupy B i minerałów: potasu, magnezu, cynku, fosforu i żelaza. Przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu, dlatego zmniejsza ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Przypuszcza się, że kukurydza ma działanie anty nowotworowe. Napar z wysuszonych znamion jest doskonałym lekiem na choroby układu moczowego. Stosuje się go w stanach zapalnych pęcherza i cewki moczowej, piasku w nerkach i uszkodzeniach nerek spowodowanych chorobą lub długotrwałym zażywaniem niektórych leków. 

Na światowych targach technologicznych w Seulu zaprezentowano telefon firmy Samsung zrobiony z bioplastiku zbudowanego z naturalnych materiałów wytworzonych z kukurydzy. Aparat wprowadzono już na rynek w Korei Południowej.

 Na międzynarodowej konferencji biotechnologów w Toronto  zorganizowano nietypowy pokaz mody. Modelki paradowały po wybiegu w designerskich strojach, wykonanych ze sfermentowanego cukru kukurydzianego.
Średnio kolba kukurydzy ma 80 ziaren w 16 rzędach.

 


 

W Kurozwękach znajduje się największy w Polsce i jeden z największych w Europie labiryntów z kukurydzy. Corocznie przybiera on inne kształty i mimo tego, że na wejściu dostaje się mapę bardzo łatwo można się tam zgubić.

  

Sonda

Jaką chorobę kukurydzy uważasz za najgroźniejszą?